Lipnice Město

Lipnice Město

Hrad Lipnice

Jedná se o jeden z mohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století rodem pánů z Lichtemburka. Hrad byl postaven za účelen střežení celého širého okolí, města Brod i s jeho stříbrnými doly a také k monitorování kupeckých stezek, které se proplétaly tímto krajem řeky Sázavy na rozhraní Království českého a Markrabství moravského.

Můžete zde spatřit monumentální středověkou architekturu s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje. Na hradě si můžete prohlédnout archeologickou expozici, gotickou kapli a rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Pro inspiraci doporučujeme zhlédnout virtuální prohlídku.

Další informace na stránkách hradu

Muzeum Jaroslava Haška

Muzeum se nachází v malém domku v podhradí, kde prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života. Zde také napsal své nejslavnější dílo, které dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam. Najdete ho kousek od Hostince u České Koruny. Expozice je zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Naproti muzeu, u schodů vedoucí na hrad, stojí také kamenná busta spisovatele, která zde byla umístěna již v roce 1983.

Stránky Muzea a galérií - Památník Jaroslava Haška

Hrob Jaroslava Haška

Hostinec U České Koruny

Haškův hrob se nachází na místním hřbitově, v pravém horním rohu a náhrobek má ve tvaru otevřené knihy, která symbolizuje jeho nedokončené dílo. Jedna strana knihy byla ozdobena nápisem "Austrie, tak zralá nebylas snad nikdy k pádu, tak nikdy odsouzena, nikdy prokleta...", druhá nápisem "Na památku autora Švejka". Později byl první nápis jako nevhodný odstraněn a zůstalo jen: Jaroslav Hašek, autor Osudů dobrého vojáka Švejka. U vchodu na hřibitov najdete také bronzovou sochu spisovatele.

Virtuální prohlídka hrobu 

Tento jedinečný penzion a hostinec U České koruny provozují potomci vnuk Richard a pravnuk Martin Hašek s rodinou. Poznejte místo, kde žil a psal Jaroslav Hašek, autor slavného románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Nechte se obsloužit v místnosti s kachlovými kamny, pianem, řadou rekvizit z doby působení tohoto spisovatele. Doporučujeme i posezení na venkovní terase, nebo v gotickém sklepě.

Pro turisty, kteří pouze procházejí kolem na prohlídku Národního památníku odposlechu, nabízíme občerstvení formou nápojů či něčeho malého k zakousnutí.

Více najdete na oficiálních stránkách restaurace.

Amfiteátr

V amfiteátru pod hradem Lipnice se konají celoročně různé akce a festivaly. Mezi nejznámější patří třeba Haškova Lipnice nebo Rocková Lipnice.